fbpx

Ibero-America Photographer of the Year

Daily Life (single)


Pablo blazquez dominguez

First Place

Antonio aragon renuncio

Second Place

Raphael alves

Third Place

Francisco jarrin

Honorable Mention

Tomas munita

Honorable Mention

Alexandre meneghini

Honorable Mention

Luis tato

Honorable Mention

Daily Life (series)


Peter bauza

First Place

Juan farias

Second Place

Felipe fittipaldi

Third Place

Alexandre meneghini

Honorable Mention

Myriam meloni

Honorable Mention

Jordi pizarro

Honorable Mention

News (single)


Nacho doce

First Place

Santi palacios

Second Place

Danilo verpa

Third Place

Anthony ascer aparicio

Honorable Mention

Santi palacios

Honorable Mention

News (series)


Federico rios

First Place

Felipe carranza

Second Place

Oscar farje gomero

Third Place

Javier arcenillas

Honorable Mention

Andres kudacki

Honorable Mention

Portrait (single)


Antonio heredia

First Place

Julián matías guridi

Second Place

Daniel roca

Third Place

Meridith kohut

Honorable Mention

Alexis huaccho magro

Honorable Mention

Portrait (series)


Carlos garcia rawlins

First Place

Daniel rodrigues

Second Place

Toni arnau

Third Place

Rodrigo abd

Honorable Mention

Daniel ochoa de olza

Honorable Mention

Sports (single)


David ramos

First Place

Ricardo moraes

Second Place

Mauro pimentel

Third Place

Sports (series)


David ramos

First Place

Fernando lavoz

Second Place

Henry milleo

Third Place

Jordi cohen

Honorable Mention

Traditional Peoples, (Cultural) Traditions and Religion (series)


Andres kudacki

First Place

Carlos becerra

Second Place

Daniel ochoa de olza

Third Place

Gabriel tejada

Honorable Mention

Andres kudacki

Honorable Mention

Migrations, Refugees and Human Trafficking (series)


Edu ponces

First Place

Charlie cordero

Second Place

Santi palacios

Third Place

Jeremias gonzalez

Honorable Mention

The Future of Cities (series)


Gustavo minas

First Place

Avener prado

Second Place

Olmo calvo

Third Place

Eugeni gay marín

Honorable Mention

Honorable Mention

Multimedia (short video)

Victor Parolin

First Place

Maria Belén Grosso & Sebastian Pani

Second Place

Edwin Amado

Third Place

Ana Mendes

Honorable Mention

Multimedia (medium-length video)


Cesar Rodriguez

First Place

Raúl Clemente Molina

Honorable Mention

Multimedia (website)


Patricia Clarembaux

First Place

Marcio Isensee e Sá

Second Place

Mónica González & Prometeo Lucero

Third Place

Nicolas Janowski

Honorable Mention

Leslie Searles

Honorable Mention

The “Nuestra Mirada” (looking at ourselves) through Memory and Identity Award


Cesar dezfuli

First Place

Jorge panchoaga

Second Place

Colectivo mr

Third Place

Jorge olmos sgrosso

Honorable Mention

Daniela agostini

Honorable Mention

The Carolina Hidalgo Vivar (Memorial) Environmental Essay Award


Javier arcenillas

First Place

Ernesto benavides

Second Place

Raul moreno

Third Place

David martín huamaní bedoya

Honorable Mention

Tiago coelho

Honorable Mention

The Best Photography Book Award


Cristóbal olivares

First Place

José luis cuevas

Second Place

Álvaro ybarra zavala

Third Place

Alejandro chaskielberg

Honorable Mention